Na promenádu pod Hradom Devín sa zosunula časť hradného muriva, situácia okolo Hradu Devín je vážna, kamene však nepadajú

Obrázok k článku

Situácia okolo Hradu Devín v hlavnom meste SR Bratislave je vážna, nič sa však nestalo a žiadne kamene nepopadali. Pre agentúru SITA to dnes uviedol statik Vladimír Kohút s tým, že mimoriadnu situáciu treba okamžite riešiť. Ako dodal, Hrad Devín obnovujú a druhá etapa technického zabezpečenia je v najviac ohrozených častiach horného hradu. Nachádza sa tam aj objekt, pozostatok bývalého parkánu, ktorý pred dvoma rokmi klasifikovali ako havarijný stav. Vo štvrtok tam na lano zavesili Kohúta a keď bol blízko, zistil, že stav je havarijný a hrozí zosunutie veľkého objemu skál na cestu. Mimoriadna situácia bude podľa neho trvať dovtedy, kým budú dokumentovať stav objektu. Potom po konzultácii s pamiatkármi rozhodnú, čo bude ďalej, aby nebezpečenstvo odstránili.

 

Vo štvrtok 19. októbra vznikla mimoriadna udalosť na Slovanskom nábreží, na sútoku Dunaja a Moravy v Mestskej časti Bratislava – Devín. Spôsobilo ju zvetranie opravovaného hradného muriva, ktorý je na Devíne v časti nad sútokom riek Dunaja a Moravy. Na základe posúdenia mimoriadnej situácie Mestská časť Bratislava – Devín uzatvorí priestranstvo pod hradom mobilným hradením. 

 

Časť hradného muriva Hradu Devín sa včera zrútila a pre nebezpečenstvo ďalšieho zosunu uzavreli promenádu pod Hradom. K zosunu došlo včera približne o 9:30 na Slovanskom nábreží, na úrovni sútoku Dunaja a Moravy v bratislavskej mestskej časti Devín. Spôsobilo ho zvetranie opravovaného hradného muriva na Hrade. Frekventovanú časť dunajskej promenády až do odstránenia rizika zrútenia poškodeného muriva uzavreli. Verejnosť bude mestská časť Devín o ďalšom vývoji informovať. O vzniku mimoriadnej udalosti informovala agentúru SITA bratislavská mestská časť Devín. Starostka Devína Ľubica Kolková podrobne o zosuve hradného muriva informuje na webstránke Devína - http://www.devin.sk/

 

Na mieste sa včera stretli zástupcovia mestskej časti Bratislava - Devín a autorizovaný stavebný inžinier, ktorý kontroloval stav postihnutého muriva. Na stretnutí boli i zástupcovia Mestského múzea Bratislava, ktoré Hrad spravuje, taktiež zástupcovia organizácie Gib (Generálny investor Bratislavy) a zamestnanci okresného úradu z odboru krízového riadenia. Na základe posúdenia mimoriadnej situácie Mestská časť Bratislava - Devín uzatvorí priestranstvo pod hradom mobilným hradením, ktoré dodá stavebná firma vykonávajúca sanačné práce na hrade, informuje na webstránke Devína o mimoriadnej udalosti starostka Ľubica Kolková.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa olbi
Obrázok používateľa JanG
Obrázok používateľa Ketkee
Obrázok používateľa Nikola.Halanova
Obrázok používateľa Maťka24
Obrázok používateľa edurike
Obrázok používateľa kkev
Obrázok používateľa Omniameamecumporto