Fiľakovská samospráva prispela na záchranu fresiek vo františkánskom kostole

Obrázok k článku

Fiľakovský františkánsky kostol prechádza zmenami. Po takmer trištvrte roku montujú štyri ciferníky vežových hodín, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou. Reštaurujú sa aj fresky v lodi kostola. Ako agentúru SITA informoval primátor Fiľakova Attila Agócs, na tento účel prispela františkánom aj samospráva.

 

Vo františkánskom kostole v centre Fiľakova začali s treťou fázou reštaurovania fresiek v interiéri. Na ich obnove reštaurátori s prestávkami pracujú už tretí rok. Po obnovenom presbytériu a chóre začali s reštaurovaním strednej časti kostola. Fresky boli silne znečistené sadzami a zanesené prachom. Okrem ich vyčistenia bolo potrebné opraviť praskliny i obnoviť farby poškodené zamokaním klenieb. Na záchranu fresiek z roku 1917 prispela aj samospráva, ktorá kostolu na jeho obnovu venovala z dotačného fondu desaťtisíc eur. „Rozhodli sme sa františkánov podporiť takýmto pre nás väčším balíkom peňazí. Boli určené buď na spolufinancovanie projektu Interreg alebo na samotné reštaurovanie fresiek,“ povedal primátor s tým, že toto rozhodnutie odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo.

 

Podľa Agócsových slov pred niekoľkými mesiacmi podali františkáni v spolupráci s farnosťami v Bratislave a maďarských mestách Szentkút a Szécsény projekt cezhraničnej spolupráce Interreg na rozsiahlejšiu obnovu kostola. Odpoveď však dodnes nedostali, preto sa rozhodli do prác pustiť sami a obnoviť aspoň jeho časť. Použili na to prostriedky od samosprávy a dary od veriacich. Práce v interiéri by chceli dokončiť do začiatku septembra. Bohoslužby napriek prácam sú v normálnom režime.

 

Hodiny na kostolnej veži pre ich rekonštrukciu odmontovali miestni františkáni, ktorí sú majiteľmi kostola, ešte koncom minulej jesene. Hodiny pochádzajú približne z roku 1760. V tomto roku prešla kompletnou rekonštrukciou ich mechanika a vyrobili sa nové ciferníky s ručičkami.

 

Mesto podľa primátora v tejto veci pôsobilo ako mediátor. „Sprostredkovali sme rokovania medzi františkánmi, pamiatkarmi a obyvateľmi, ktorí odmontovanie hodín vnímali dosť citlivo. Napokon sa nám podarilo dohodnúť aj stretnutie s miestnou spoločnosťou Thorma, ktorá sa podujala vyrobiť smaltované ciferníky pre kostol sponzorsky,“ uviedol Agócs s tým, že pôvodne mali byť plechy iba natreté farbou. „Smaltovňa má však v meste vyše storočnú tradíciu, tento materiál je spätý s mestom a predchádzajúce ciferníky boli tiež smaltové,“ dodal.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy