Archeológovia objavili poklad, mince zo 17. a 18. storočia

Obrázok k článku

Archeológom sa v podtatranskej obci Lučivná podarilo objaviť poklad, vykopali tam malý hlinený džbán s 870 kusmi strieborných mincí. „Máme vyčistené asi dve tretiny mincí, zatiaľ najstaršia je z roku 1665 a najmladšia z roku 1733. Dominujú razby uhorské, ale sú tam aj sliezske, tirolské, dolnorakúske, moravské či razby olomoucského arcibiskupstva,“ povedal pre agentúru SITA archeológ z pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Spišskej Novej Vsi Marián Soják. Ako prvé informovali o náleze Podtatranské noviny.

 

V Lučivnej robia archeológovia výskum systematicky, v minulosti tam podľa Sojáka našli ojedinelé novoveké nálezy. „Sem-tam sa objavila nejaká novoveká minca, ostroha, odznaky, toto však bolo pre nás veľké prekvapenie,“ uviedol Soják. Poklad sa podarilo objaviť v západnej časti. „Bol zakopaný na hrebeni nad jaskyňami, ktoré sa tam nachádzajú, asi 15 metrov od skupiny skál. Dotyčný vedel, kam to zakopať, aby sa k tomu mohol raz vrátiť, no už sa nevrátil,“ poznamenal archeológ. Podľa neho je len ťažké povedať, za akých okolností tam poklad zakopal. „Možno mince dotyčný ukryl pre nejaké nepokoje, možno ho prepadli na známej poštovej ceste, ktorá prechádzala obcou,“ nazdáva sa. Podľa Sojáka bol majiteľom mincí človek stredne zámožný, skôr z nižšej strednej vrstvy. „Nie sú to veľké nominálne jednotky, skôr nižšie, najvyššia hodnota je 15 grajciarov Leopolda I. Medzi striebornými mincami sa nachádza jedna medená, banský znak zo Španej doliny, ten je veľmi vzácny,“ doplnil.

 

Predošlé nálezy z Lučivnej mali byť zmapované aj v monografii obce, ktorá už mala ísť do tlače. „Stopli sme to, aby obyvatelia obce a čitatelia neboli ochudobnení o tento najnovší nález, a teda, aby sme to tam mohli doplniť,“ informoval Soják.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy